Z wizytą u Marii

Z wizytą u Marii

Dnia 20.11.2018 r. odbył się wyjazd członków Płockiego Naukowego Koła Chemików do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z wycieczki.

Zbiórka 5:15, co to dla Płockiego Naukowego Koła Chemików?! Pełni humoru, choć nieco zmęczeni i zmarznięci, stawiliśmy się 20 listopada o poranku, by wyruszyć w drogę do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Na początek zapoznaliśmy się z działaniem reaktora jądrowego „Maria”, a następnie przeszliśmy wiele bramek oraz zabezpieczeń, by dostać się do jego wnętrza. Mimo braku skażenia promieniowaniem wyszliśmy uRADowani i ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie.

Kolejnymi punktami wycieczki były Laboratorium Badań Materiałowych oraz Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, gdzie dowiedzieliśmy się m.in. podstawowych informacji na temat wzorcowania dozymetrycznej aparatury kontrolno-pomiarowej promieniowania gamma i neutronowego, a także mierników skażeń powierzchniowych alfa- i beta- promieniotwórczych. Ponadto przedstawiono nam działanie licznika promieniowania ciała człowieka i licznika promieniowania tarczycy, na których mierzy się skażenia wewnętrzne ludzi.

Do Płocka wróciliśmy około godziny 16.

Sponsorem wycieczki był PKN ORLEN S.A. oraz Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku.