Wyjazd PNKCh na Dolny Śląsk

W dniach 15-20.05.2016 r. członkowie Płockiego Naukowego Koła Chemików oraz studenci kierunku Technologia Chemiczna WBMiP wraz z opiekunami naukowymi uczestniczyli w Wyjeździe Naukowo-Integracyjnym naszego Koła na Dolny Śląsk.

W wyjeździe wzięło udział 21 osób, w tym trzech opiekunów naukowych.

- prof. nzw. dr hab. inż. Maciej Paczuski,
 - dr inż. Paweł Grabowski,
 - dr inż. Łukasz Gościniak.

 Wyjazd rozpoczęliśmy w niedzielę zbiórką przed Gmachem Głównym PW Fili w Płocku. Po spakowaniu bagaży ruszyliśmy w kierunku Wrocławia, który stanowił bazę noclegową naszego wyjazdu. Po drodze zwiedziliśmy Oleśnicę.

Poniedziałek upłynął nam pod znakiem wyjazdu do Brzegu Dolnego, gdzie odbyliśmy wizytę studyjną w PCC Rokita. Po krótkim szkoleniu bhp i zapoznaniu z działalnością firmy, zwiedziliśmy wydziały produkcji polioli, tlenku propylenu, produkcję chloru poprzez elektrolizę membranową oraz elektrociepłownię. Była to okazja do zapoznania się z wieloma ciekawymi i praktycznymi informacjami o procesach prowadzonych w PCC Rokita.

Pół wtorku minęło nam na zwiedzaniu wrocławskiego ZOO wraz ze znajdującym się w nim Afrykarium. Po południu odwiedziliśmy Browar Stu Mostów, w którym zaprezentowano nam metodę rzemieślniczego warzenia piwa oraz różnice między produkcją masową a kraftową. Wieczorem spotkaliśmy się z Kołem Naukowym Gambrinus (działającym na Politechnice Wrocławskiej). Po wymianie doświadczeń miała miejsce mniej oficjalna część spotkania.

"Na Wałbrzych!" - pod tym hasłem minęła nam środa. Zwiedzilismy Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, gdzie zapoznaliśmy się z górnictwem i historią wydobycia antracytu, czyli najbardziej przeobrażonej odmiany węgla kamiennego. Po kopalni był czas na zwiedzanie miasta oraz zobaczenie zamku Książ.

Czwartkowy poranek rozpoczął się od wizyty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Zapoznaliśmy się z historią powstania tego miejsca, głównymi celami jego działalności oraz odwiedziliśmy laboratoria krystalografii, materiałów polimerowych oraz mikroskopii elektronowej, a także zobaczyliśmy spektroskopy NMR oraz mas. Pozostała część dnia to czas wolny dla uczestników, podczas którego m.in.: odwiedziliśmy aquapark, escaperoom, ogród japoński, fontannę multimedialną, kolejkę linową "Polinka", pływaliśmy kajakami i rowerami wodnymi oraz zwiedzaliśmy dotychczas nieodkryte zakamarki Wrocławia.

Piątek był ostatnim dniem wyjazdu. W czasie powrotu do Płocka zawitaliśmy do PGNiG SA Oddziału w Odolanowie. Dowiedzieliśmy się o historii oddziału, odazotowaniu gazu ziemnego, wytwarzaniu LNG i skraplaniu helu. Po prezentacji i słodkim poczęstunku odwiedziliśmy instalację produkcyjną, gdzie czekało na nas kilka niespodzianek - wiadro z ciekłym azotem oraz baloniki z helem.

Wyjazd był dla studentów okazją do poznania przemysłowych procesów chemicznych, stosowanych rozwiązań technologicznych i nowoczesnej aparatury analitycznej. Była to także sposobność do poznania kultury Dolnego Śląska, integracji i świetnej zabawy.

Wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie sponsorzy:
 - PKN ORLEN SA,
 - Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku,
 - Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej.

Sponsorom składamy serdeczne podziękowania za dofinansowanie, a Karolina Mach Design za projekt koszulki.

Komitet organizacyjny wyjazdu stanowili:
 Przemek Jarosiński, Damian Kwiatkowski, Paulina Pięta, Oliwia Liberek oraz dr inż. Paweł Grabowski.