Promocja książek - relacja

Promocja książek - relacja

4 października w Auli Politechnika Warszawska Filia w Płocku odbyła się promocja książki "Budownictwo mieszkaniowe Płocka 1918-1939" i albumu "Mazowsze dla Płocka".

Swoją obecnością zaszczycili: Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka, Zastępca Prezydenta Miasta Płocka Piotr Dyśkiewicz, Dyrektor płockiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Tomasz Kominek. 

Promocja ksiazek_2
Promocja ksiazek_4
Promocja ksiazek_6
Promocja ksiazek_7
Albumy dr Gryszpanowicza Budownictwo

„Budownictwo mieszkaniowe Płocka 1918-1939” 

dr inż. Piotr Gryszpanowicz, dr inż. Piotr Wiliński

Opracowanie prezentuje historię płockiego budownictwa mieszkaniowego w niezwykle ciekawym dla jego rozwoju okresie międzywojennym. Lata 1918-1939 to czas, kiedy po odzyskaniu upragnionej niepodległości nasi rodacy z entuzjazmem podejmowali się odbudowy Polski po 123 latach zaborów. W trzydziestotysięcznym wówczas Płocku zmagano się z wieloma problemami, przede wszystkim ekonomicznymi. Proces budowlany utrudniały też dopiero kształtujące się przepisy prawne w II Rzeczypospolitej, niejednolite dla terenów znajdujących się pod dawnymi zaborami. Niemniej jednak, o czym można dowiedzieć się z niniejszej publikacji, mimo trudności, w Płocku powstawały nowe obiekty budowlane, a także rozwijały się techniki projektowania i realizacji inwestycji. Dzięki współpracy  Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku z miejscowym Archiwum Państwowym, Towarzystwem Technicznym i Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, udostępniono Czytelnikom bezcenne, źródłowe informacje. Wielkim atutem wydawnictwa są zamieszczone w nim ilustracje przedstawiające rzeczywistą dokumentację techniczną oraz zdjęcia pokazujące koncepcję i wykonanie budynków mieszkalnych. Z uwagi na to, że w większości zachowały się one do chwili obecnej, fotografie z pewnością zainteresują współczesnych mieszkańców Płocka. 

 

Albumy dr Gryszpanowicza Mazowsze

„Mazowsze dla Płocka” dr inż. Piotr Gryszpanowicz

Album prezentuje wybrane najważniejsze inwestycje, które zrealizowano w mieście na przestrzeni ostatnich 20 lat dzięki środkom przyznanym z budżetu województwa oraz funduszom unijnym.  W ciągu 23 lat funkcjonowania odrodzonych samorządów województw i 17 lat członkostwa Polski w UE, do samego tylko Płocka trafiło łącznie około miliarda zł. Pieniądze te odmieniły oblicze miasta. Dzięki nim udało się zrealizować setki bardzo różnorodnych projektów podnoszących jakość życia mieszkańców i wpływających na rozkwit Płocka. Dzięki zamieszczonym w albumie zdjęciom konkretnych miejsc, wykonanych 20 lat temu i teraz, można zobaczyć i porównać, jak bardzo zmieniło się miasto.

 

 

Publikacje wydane zostały przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.  

Książki są dostępne do nabycia w antykwariacie Antykwariat Ballady i Romanse w Płocku, przy ul. Rembielińskiego 6B.