Studenci Politechniki Warszawskiej wprowadzają w Świat Nauki

Studenci Politechniki Warszawskiej wprowadzają w Świat Nauki

W miniony weekend zakończył się kolejny XVI Jarmark Tumski, na którym studenci i pracownicy Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku ponownie włączyli się aktywnie w jego organizację współtworząc Strefę Nauki. Wydarzenie zgromadziło wiele zainteresowanych osób nauką i techniką, a wśród wystawców znalazły się cztery Koła Naukowe: PNKCh, ROTOR, HYPERION oraz KONSTRUKTOR.

Eksperymenty Chemiczne

Płockie Naukowe Koło Chemików zaprezentowało szereg interesujących eksperymentów, takich jak znikający styropian, tworzenie kolorowych roztworów, sprawdzanie pH za pomocą wskaźników, krwawiący gwóźdź oraz wstrząśnięty błękit. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają polimery oraz produkty destylacji ropy naftowej. Studenci chętnie opowiadali o swoich doświadczeniach i procesach związanych z przetwórstwem ropy naftowej, a dodatkowo przeprowadzili konkurs z politechnicznymi gadżetami do wygrania.

PNKCH_1
PNKCH_2

Obserwacje Astronomiczne z HYPERIONem

Koło Naukowe Astronomii i Fizyki HYPERION przyciągnęło osoby spragnione możliwości obserwacji Słońca przez teleskop w 36-krotnym przybliżeniu. Studentki opowiadały o widocznych plamach słonecznych i koronalnych wyrzutach masy, które powodują zorze polarne. Dzięki zastosowaniu specjalnej folii ND 5,0, obserwacje były całkowicie bezpieczne, a zainteresowani mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie Słońca swoim telefonem.

KNAiF_1
KNAiF_2
KNAiF_3

Projekty mechaniczno-elektroniczne ROTOR

Koło Naukowe Mechaników ROTOR zaprezentowało projekty mechaniczno-elektroniczne. Dużym zainteresowaniem cieszył się generator PWM, którego przebiegi można było śledzić na oscyloskopie. Prezentowano także projekty bazujące na mikrokontrolerach Atmega i Attiny, które odwzorowywały zachowanie elementów stosowanych w przemyśle. Uczestnicy mogli również zobaczyć eksperymenty ukazujące zachowanie prądu elektrycznego.

KNM_1

Budowanie z KONSTRUKTORem

Stoisko Koła Naukowego Budownictwa KONSTRUKTOR oferowało uczestnikom możliwość zbudowania dowolnej konstrukcji z Jengi oraz zmierzenia się z budową mostu Leonarda. Te praktyczne zadania przyciągały zarówno młodszych, jak i starszych odwiedzających, zachęcając do kreatywnego myślenia i zabawy.

KNB_1
KNB_2

Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia i już teraz czekamy na kolejną edycję Jarmarku Tumskiego!