Dodatkowe materiały

Materiały Informacyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy 

wup

               

Pozostałe materiały:

Przydatne informacje Portalu Employear.com

 

Przydatne informacje Portalu Pracuj.pl

pracuj-nobg

Pierwsza praca – jakie są moje prawa?

Zanim rozpoczniesz pracę, powinieneś zawrzeć umowę z pracodawcą. Ważne, żebyś wywiązywał się z zadań przypisanych do stanowiska. Oprócz obowiązków masz również prawa, np. do urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia chorobowego.

Tytuł inżyniera - atut na rynku pracy

Inżynierowie są poszukiwani w wielu branżach. Znajdują zatrudnienie m.in. w IT, budownictwie, produkcji, górnictwie. Dzięki nieszablonowemu podejściu do problemów i otwartości na nowinki absolwent politechniki może osiągać sukcesy zawodowe.

6 pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej

„Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”, „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”- to przykładowe pytania, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, określ cele zawodowe, przemyśl swoją motywację, naucz się opowiadać o sobie i dowiedz się jak najwięcej o firmie. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie.

4 benefity, które warto negocjować z pracodawcą

Pod pojęciem: negocjowanie warunków zatrudnienia kryje się nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia. Systemy bonusowe, praca zdalna, a także dostęp do prywatnej opieki medycznej – to tylko przykładowe benefity, które warto wziąć pod uwagę podczas rozmowy z pracodawcą.

4 porady, jak opisać praktyki w CV

Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie masz dużego doświadczenia, odbyte praktyki będą bardzo ważnym elementem w Twoim życiorysie. Warto opisać je we właściwy sposób, aby zrobić wrażenie na pracodawcy. Pamiętaj, żeby skupić się wyłącznie na konkretach i przedstawić kluczowe umiejętności.

Start na rynku pracy – 5 kroków

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, staraj się odkrywać własne możliwości, dzięki czemu będzie Ci łatwiej szukać i wybierać oferty. Możesz również na różne sposoby zdobywać cenne doświadczenie zawodowe – na przykład decydując się na staż. Pamiętaj, że znalezienie zatrudnienia wymaga czasu, dlatego nie przejmuj się pierwszymi niepowodzeniami.

4 wskazówki, jak pogodzić studia z pracą

4 wskazówki, jak pogodzić studia z pracą

Już w trakcie studiów warto zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe oraz rozmaite kompetencje. Budowanie kariery po zdobyciu dyplomu będzie wówczas znacznie łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące. Pogodzenie studiów z pracą może być wyzwaniem, ale dzięki zastosowaniu kilku praktycznych porad bez kłopotu połączysz te dwie aktywności.

Poznaj przebieg procesów rekrutacyjnych

Poznaj przebieg procesów rekrutacyjnych

Rekrutacja zazwyczaj przebiega według ustalonego trybu. Etapy obejmują selekcję CV, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych oraz dokonanie ostatecznego wyboru. Nierzadko bezpośrednie spotkanie z rekruterem jest poprzedzone rozmową telefoniczną.