Dodatkowe materiały

Materiały Informacyjne Wojewódzkiego Urzędu Pracy 

wup

               

Pozostałe materiały:

Przydatne informacje Portalu Employear.com

Materiały C&A i Jenpix GmbH

Przydatne informacje Portalu Pracuj.pl

pracuj-nobg

Bezpłatne wzory niezbędnych dokumentów dla studentów

Bezpłatne wzory niezbędnych dokumentów dla studentów

Każda osoba, która wchodzi dzisiaj na rynek pracy musi pamiętać o swoich prawach i obowiązkach. Jednym z takich obowiązków pracowniczych jest sporządzanie i przechowywanie niektórych dokumentów. Portal pracy Aplikuj.pl uruchomił darmowy moduł, w którym można sprawdzić i pobrać rozmaite dokumenty HR.

Sprawdź, czy praca zdalna jest dla Ciebie

Sprawdź, czy praca zdalna jest dla Ciebie

Jeśli potrafisz w efektywny sposób zarządzać swoim czasem i nie masz problemów z organizacją pracy, na pewno poradzisz sobie ze zdalnym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Poza przygotowaniem merytorycznym musisz także zadbać o odpowiednie zaplecze techniczne.

Idealny pracodawca – czyli jaki?

Idealny pracodawca – czyli jaki?

Marzysz o stabilnej pracy w przyjemnej atmosferze, która zapewni satysfakcjonujące wynagrodzenie i otworzy drzwi do kariery zawodowej? Idealny pracodawca powinien Ci to zapewnić!

5 sposobów, jak zdobywać doświadczenie zawodowe na studiach

5 sposobów, jak zdobywać doświadczenie zawodowe na studiach

Praca w weekendy, zaangażowanie w wolontariat czy branie udziału w rozmaitych szkoleniach to tylko kilka sprawdzonych sposobów, aby zdobyć niezbędne doświadczenie. Nawet jeśli studiujesz w trybie stacjonarnym, możesz rozwijać praktyczne umiejętności. Pochwal się w CV swoją aktywnością i kreatywnością.

4 książki o zarządzaniu czasem, które warto znać

4 książki o zarządzaniu czasem, które warto znać

Na efektywność pracy wpływa przede wszystkim umiejętność odpowiedniego zarządzania czasem. Warto zapoznać się z popularnymi książkami o tej tematyce. A one pomogą zmienić dotychczasowe nawyki i osiągnąć sukces w sferze zawodowej.

Jak zacząć zarabiać zdalnie?

Jak zacząć zarabiać zdalnie?

Jeśli nie jesteś zainteresowany pracą w biurze, weź pod uwagę możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. Już podczas studiów możesz w ten sposób zdobywać doświadczenie. Poszukaj ofert związanych z Twoją specjalizacją lub zainteresowaniami.

Jak pozostać świadomym studentem na rynku pracy?

Jak pozostać świadomym studentem na rynku pracy?

Coraz więcej młodych ludzi już na etapie studiów przygotowuje się do zdobycia intratnej posady. Studenci są świadomi, jak ważne jest zdobywanie nowych umiejętności, dlatego chętnie uczestniczą w międzynarodowych wymianach studenckich, zapisują się na kursy i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe.

Poznaj przebieg procesów rekrutacyjnych

Poznaj przebieg procesów rekrutacyjnych

Rekrutacja zazwyczaj przebiega według ustalonego trybu. Etapy obejmują selekcję CV, przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych oraz dokonanie ostatecznego wyboru. Nierzadko bezpośrednie spotkanie z rekruterem jest poprzedzone rozmową telefoniczną.

4 wskazówki, jak pogodzić studia z pracą

4 wskazówki, jak pogodzić studia z pracą

Już w trakcie studiów warto zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe oraz rozmaite kompetencje. Budowanie kariery po zdobyciu dyplomu będzie wówczas znacznie łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące. Pogodzenie studiów z pracą może być wyzwaniem, ale dzięki zastosowaniu kilku praktycznych porad bez kłopotu połączysz te dwie aktywności.

Start na rynku pracy – 5 kroków

Jeśli stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, staraj się odkrywać własne możliwości, dzięki czemu będzie Ci łatwiej szukać i wybierać oferty. Możesz również na różne sposoby zdobywać cenne doświadczenie zawodowe – na przykład decydując się na staż. Pamiętaj, że znalezienie zatrudnienia wymaga czasu, dlatego nie przejmuj się pierwszymi niepowodzeniami.

4 porady, jak opisać praktyki w CV

Jeśli dopiero rozpoczynasz karierę zawodową i nie masz dużego doświadczenia, odbyte praktyki będą bardzo ważnym elementem w Twoim życiorysie. Warto opisać je we właściwy sposób, aby zrobić wrażenie na pracodawcy. Pamiętaj, żeby skupić się wyłącznie na konkretach i przedstawić kluczowe umiejętności.

4 benefity, które warto negocjować z pracodawcą

Pod pojęciem: negocjowanie warunków zatrudnienia kryje się nie tylko możliwość zwiększenia wynagrodzenia. Systemy bonusowe, praca zdalna, a także dostęp do prywatnej opieki medycznej – to tylko przykładowe benefity, które warto wziąć pod uwagę podczas rozmowy z pracodawcą.

6 pytań, które możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej

„Co Pan/Pani wie o naszej firmie?”, „Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?”- to przykładowe pytania, jakie możesz usłyszeć na rozmowie kwalifikacyjnej. Zanim wybierzesz się na spotkanie z rekruterem, określ cele zawodowe, przemyśl swoją motywację, naucz się opowiadać o sobie i dowiedz się jak najwięcej o firmie. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie.

Tytuł inżyniera - atut na rynku pracy

Inżynierowie są poszukiwani w wielu branżach. Znajdują zatrudnienie m.in. w IT, budownictwie, produkcji, górnictwie. Dzięki nieszablonowemu podejściu do problemów i otwartości na nowinki absolwent politechniki może osiągać sukcesy zawodowe.

Pierwsza praca – jakie są moje prawa?

Zanim rozpoczniesz pracę, powinieneś zawrzeć umowę z pracodawcą. Ważne, żebyś wywiązywał się z zadań przypisanych do stanowiska. Oprócz obowiązków masz również prawa, np. do urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia chorobowego.