Strona główna » Filia » Aktualności »
Gaudeamus po raz pięćdziesiąty dziewiąty
W dniu 3 października 2025 r. w Filii odbyła się 59. Inauguracja Roku Akademickiego 2025/2026
Podczas swojego wystąpienia Prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, prof. Renata Walczak, podkreśliła znaczenie Kampusu Politechniki Warszawskiej w Płocku dla Płocka i regionu Mazowsza. Zwróciła uwagę, że kierunki prowadzone w Płocku od lat zajmują pierwsze miejsca w rankingach, a Politechnika Warszawska jest niezmiennie najlepszą uczelnią techniczną w Polsce.
Podziękowała wszystkim, którzy dofinansowują działania naszej Uczelni. Panu Rektorowi za dofinansowanie laboratoriów automatyki i robotyki z którego korzystają studenci kierunku Przemysłowe zastosowania informatyki oraz studenci kierunku Mechanika i budowa maszyn, gdzie została uruchomiona nowa specjalność Automatyzacja i systemy zrobotyzowane oraz za projekt OMNIS2, w ramach którego powstaje nowe laboratorium komputerowe na potrzeby naszego nowego kierunku studiów Zarządzanie i marketing w gospodarce cyfrowej.
Panu Prezydentowi Miasta Płocka za wsparcie grantowe w ramach programu "Współpraca z uczelniami wyższymi", dzięki któremu wielu pracowników uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego oraz tytuły profesorskie oraz za dofinansowanie laboratoriów automatyki i robotyki.
Podziękowała również Panu Staroście, Spółce ORLEN, Spółce CNH Industrial Polska, a także Dyrekcji III Liceum Ogólnokształcącego, gdzie w ramach porozumienia patronujemy klasie z innowacjami chemicznymi.
Na koniec Pani Prorektor podziękowała Stowarzyszeniu Przyjaciół Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, gdzie czwórka młodych ludzi, naszych pracowników, ma mnóstwo pomysłów wspierających studentów.
Na zakończenie swojego wystąpienia prof. Renata Walczak życzyła studentom sukcesów, podkreślając, aby okres studiów był pięknym czasem w ich życiu.
Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba, w swoim przemówieniu wspomniał, że Politechnika Warszawska w 2026 roku będzie obchodziła 200.lecia swojej działalności. Przytoczył krótko genezę powstania naszej Uczelni. W roku 1826 z inicjatywy Stanisława Staszica utworzona została Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego. W roku 2015 obchodziliśmy 100.lecie Odnowienia Politechniki Warszawskiej.
W swoim wystąpieniu Rektor wspomniał o wielkich postaciach, naukowcach Politechniki Warszawskiej, jak prof. Ignacym Mościckim, Janie Czochralskim, prof. Stefanie Bryle i prof. Januszu Groszkowskim.
Zwrócił się do studentów, aby zawsze pielęgnowali tradycję historii Politechniki Warszawskiej.
Profesor Zaremba wskazał również na problem niedofinansowania szkolnictwa wyższego, ale również na problem wyższych uczelni jakim jest dziś nierzetelność naukowa, podkreślając jednocześnie, że Politechnika Warszawska to Uczelnia rzetelna, przytaczają słowa prof. Władysława Bartoszewskiego, że „warto być uczciwym choć nie zawsze to się opłaca”.
Powiedział, że jednym z głównych filarów Uczelni jest edukacja, a Politechnika jest powołana do kształcenia elit technologicznych dla przyszłości kraju, a nasi absolwenci są cenieni na całym świecie.
Rektor K. Zaremba zaznaczył, że celem Uczelni jest kształtowanie młodych ludzi, poprzez wyzwalanie w nich pasji, nawyk stałego kształcenia, kreatywne myślenie, tak aby nasi absolwenci byli intelektualnie niezależni i aby etyka działania była zawsze nadrzędną wartością.
Na koniec swojego wystąpienia podziękował władzom samorządowym, firmom współpracującym z Filią oraz pracownikom akademickim za dotychczasową współpracę, życząc nowym studentom sukcesów w kształceniu na wysokim poziomie w przyjaznej atmosferze.
Gośćmi uroczystości byli parlamentarzyści, prezesi, dyrektorzy i przedstawiciele instytucji, szkół i firm, z którymi Filia od lat współpracuje. Składali oni na ręce Pani Prorektor ds. Filii gratulacje dotyczące osiągnięć i życzenia dla społeczności akademickiej dalszych sukcesów, podkreślając przy tym znaczenie Filii dla miasta, regionu i kraju.
Głos zabrali: JE Biskup Mirosław Milewski, Panie Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Gapińska i Wioletta Kulpa, Pan Premier Waldemar Pawlak – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Tomasz Kominek – Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego, Wiceprezydent Miasta Płocka Artur Zieliński oraz Starosta Powiatu Płockiego Ziemskiego Sylwester Ziemkiewicz.
Życzenia dla społeczności akademickiej w formie listu przekazali, m.in. Pan Marcin Klusek – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani Poseł RP Maria Koźlakiewicz, Pan Mariusz Frankowski – Wojewoda Mazowiecki.
Podczas uroczystości immatrykulowani studenci złożyli ślubowanie, a następnie otrzymali dyplomy z rąk Rektora. O możliwościach, nie tylko naukowego rozwoju w PW Filii w Płocku, opowiedział przedstawiciel samorządu studentów w Filii, Jakub Skorupa.
W trakcie uroczystości pracownikom i studentom Uczelni zostały wręczone wyróżnienia i nagrody, przyznane przez Rektora Politechniki Warszawskiej, Prezydenta Miasta Płocka, Starostę Powiatu Płockiego Ziemskiego, Prezesa Zarządu Spółki ORLEN, Prezesa Zarządu Basell Orlen Polyolefins, Przewodniczącego Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Prezesa Zarządu Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku.
Prezydent Miasta Płocka, Starosta Powiatu Płockiego Ziemskiego oraz prezesi płockich firm wyróżnili 25 absolwentów – autorów prac dyplomowych i ich promotorów. Rektor nagrodził 16 pracowników Filii za całokształt dorobku, osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne.
Sześciu studentów Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku za najlepsze wyniki w nauce otrzymało z rąk Prorektor prof. Renaty Walczak i Dyrektor Kolegium NEiS prof. Magdaleny Kludacz-Alessandri listy gratulacyjne.
Wykład inauguracyjny nt. „Harmonia nauki i praktyki na przykładzie cyberbezpieczeństwa (i nie tylko)” wygłosił dr inż. Jędrzej Bieniasz – Dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Warszawskiej.
Wykład dotyczył tematów takich jak: analiza zagrożeń w cyberprzestrzeni, bezpieczeństwo niskopoziomowe oraz bezpieczeństwo AI.
Pan Doktor opowiedział o niebezpieczeństwach jakie czyhają na nas w Internecie, o tym że w cyberbezpeczeństwie przydatne są cechy, które często towarzyszą uprawianiu nauki jak: ciekawość, chęć i nieustępliwość w poszukiwaniu „dziury w całym”, metodyczność, weryfikowalność stawianych tez i wniosków, próba mierzenia niemierzalnych zjawisk i procesów.
Podsumował, że nauki o cyberbezpieczeństwe to element strategii bezpieczeństwa państw. Ścieżka naukowa w rozwijaniu kariery w cyberbezpieczeństwie dostarcza istotnych oraz uniwersalnych umiejętności i jest świetnym łącznikiem między praktyką, a nauką.