90 rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

90 rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

4 lipca 2024 roku minęło 90 lat od śmierci Marii Skłodowskiej-Curie, jednej z najwybitniejszych polskich uczonych i pionierki badań nad promieniotwórczością. By uczcić tę wyjątkową postać, pod pomnikiem na skwerze przy ul. Wawelskiej w Warszawie, w miejscu dawnego Instytutu Radowego w Warszawie, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów.

W ceremonii wzięli udział: prof. Zofia Kowalewska z Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, prof. Ewa Bulska – Dyrektor Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, oraz prof. Fábio Andrei Duarte z Uniwersytetu Federalnego Santa Maria w Brazylii (Universidade Federal de Santa Maria – UFSM).

Maria Skłodowska-Curie, urodzona w 1867 roku w Warszawie, zapisała się w historii jako pionierka badań nad promieniotwórczością. Jest pierwszą osobą, która zdobyła dwie Nagrody Nobla w różnych dziedzinach naukowych – w fizyce i chemii. Jej odkrycia w zakresie promieniotwórczości nie tylko zrewolucjonizowały naukę, ale także przyczyniły się do rozwoju medycyny, w szczególności terapii nowotworowych.

Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Marii Skłodowskiej-Curie była symbolicznym przypomnieniem o jej niezwykłym życiu i osiągnięciach, które wciąż inspirują i napędzają rozwój nauki.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marii Skłodowskiej Curie_1

Źródło: https://cnbch.uw.edu.pl/w-holdzie-marii-sklodowskiej-curie-90-rocznica-smierci/