Zaczynamy głosowanie Budżet Partycypacyjny PW

Zaczynamy głosowanie Budżet Partycypacyjny PW

Szanowni Państwo, zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty zgłoszone do pierwszej edycji Budżetu Partycypacyjnego Politechniki Warszawskiej, których realizacja związana jest z Filią w Płocku. Są to projekty nr 6, 9, 11 i częściowo 10. Ich opisy znajdziecie Państwo w tekście poniżej.

Zagłosować można poprzez kliknięcie w link: TUTAJ

Po zalogowaniu za pośrednictwem loginu i hasła takiego jakie macie Państwo w systemie USOS zostaniecie przekierowani na stronę, na której znajdują się opisy pomysłów oraz formularz głosowania. Każdy członek społeczności PW może wypełnić ankietę tylko raz (można zagłosować tylko na jeden projekt), w terminie do 30 marca 2019 r.

Więcej informacji dotyczących Budżetu Partycypacyjnego Politechniki Warszawskiej znajduje się pod adresami: LINK 1, LINK 2, LINK 3.

Zapraszamy do głosowania na nasze projekty.

PROJEKT nr 6

„Miłość Ci wszystko wybaczy…” – widowisko wokalno-taneczne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku

Opis ogólny
„Miłość Ci wszystko wybaczy…” – widowisko wokalno-taneczne w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, które przeniesie widownię: studentów naszej uczelni, absolwentów oraz pracowników, w przeszłość – do lat 20tych i 30tych ubiegłego wieku. Muzyka, tekst i taniec z tych niezwykłych lat – nie może być inaczej – zainspirują wszystkich odbiorców atmosferą tego okresu, być może przypomną znane wszystkim melodie i piosenki, porwą do tańca. Lata 20te, lata 30te – to lata, których sami nie mieliśmy okazji przeżyć, ale które nigdy nie powinny zostać zapomniane. To lata, w których teatr, kabaret i muzyka przenikały się z modą, blichtrem i ekstrawagancją. To w końcu nieuchwytny, ale jakże fascynujący klimat tajemniczej bohemy. Zespół „Masovia” w swoim przedstawieniu w zupełnie nowej odsłonie zaprezentuje teksty piosenek i muzykę wielkich artystów okresy międzywojennego.

Opis szczegółowy
Zespół Tańca Ludowego „Masovia” powstał na uczelni w 1977 roku i do dnia dzisiejszego – nieprzerwanie od ponad 40 lat – promuje wielobarwny, polski folklor w Płocku i powiecie płockim, województwie mazowieckim a także za granicami naszego kraju, reprezentując Politechnikę Warszawską podczas międzynarodowych festiwali na kilku kontynentach. Dla członków Zespołu dzielących się na grupę wokalną, taneczną i kapelę instrumentalną, zmierzenie się ze specyfiką lat 20 i 30 to ogromne wyzwanie, ale zarazem udział w nowym i interesującym przedsięwzięciu, które studenci chcieliby zrealizować. „Miłość Ci wszystko wybaczy…” to piosenka skomponowana w 1933 roku przez Henryka Warsa do słów wybitnego poety – Juliana Tuwima. Niezapomniana Hanka Ordonówna po raz pierwszy wykonała słynny utwór. Tytuł ten piosenki nie przypadkowo został wybrany na nazwę widowiska – są to bowiem słowa, które dzisiaj, w XXI wieku wielokrotnie wybrzmiewają w naszej codzienności i nadal mają fundamentalne znaczenie. Oprócz „Miłość Ci wszystko wybaczy…” widownia usłyszy w wykonaniu solistów, grupy wokalnej oraz całego Zespołu 11 szlagierów z minionej epoki, m.in.: „Niebieskie róże”, „Ja mam czas – ja poczekam”, „Nikt tylko Ty”, „Co bez miłości wart jest świat”, „Tango Andrusowskie”, „Już taki jestem zimny drań”, „Nikt tylko Ty”, takich wykonawców jak: wspomniana już Hanka Ordonówna, Mila Zimińska – Sygietyńska, Tadeusz Faliszewski, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Zula Pogorzelska, Mieczysław Fogg, Zofia Terne. Grupa taneczna zaprezentuje przede wszystkim Tango, Foxtrota, Walca Angielskiego, Walca Wiedeńskiego, Fox – Polkę, nie zabraknie ciekawych, dynamicznych układów choreograficznych oraz solówek. Pomiędzy śpiewem, a tańcem, pojawią się krótkie historie z życia wielkich artystów, twórców tekstów, kabaretowe anegdoty. Na scenie w „Miłość Ci wszystko wybaczy…” widownia ujrzy około 30 osób w kostiumach z epoki, w kawiarnianej scenerii, tak aby jak najbardziej przybliżyć niezwykły klimat lat 20 i 30 minionej epoki. Widowisko „Miłość Ci wszystko wybaczy…” Zespół Tańca Ludowego „Masovia” może zaprezentować na Auli Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.

 

PROJEKT nr 9

Zakup samoobsługowego skanera wielkoformatowego

Opis ogólny
Projekt zakłada zakup skanera dla Filii BG w Płocku. Skaner ma umożliwić bezpłatne wykonywanie kopii ze zbiorów biblioteki oraz materiałów własnych użytkowników,. Urządzenie będzie dostępne dla całej społeczności akademickiej w Płocku, z opcją zapisu plików na zewnętrznym nośniku lub wysłania na pocztę e-mail.

Opis szczegółowy
Filia BGPW w Płocku jest jedyną Biblioteką Techniczną w regionie Północnego Mazowsza jak również najbardziej oddaloną Filią od głównej placówki Biblioteki. Czytelnicy bardzo często korzystają z naszych zasobów, jak również zamawiają materiały znajdujące się w Bibliotece Głównej PW oraz Filiach położonych na terenie Warszawy. Dodatkowo na życzenie czytelnika sprowadzane są pozycje naukowe z innych bibliotek krajowych oraz zagranicznych. Nierzadko jednak zdarzają się sytuacje, że materiały są dostępne w niewystarczającej liczbie egzemplarzy bądź egzemplarz jest tylko jeden, na dodatek dostępny tylko w czytelni. Kolejną niedogodnością dla czytelników jest ograniczony czas wypożyczenia pożądanego egzemplarza. Obecnie jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wykorzystanie odpłatnego ksera, lecz sprawdza się to tylko w przypadku konieczności powielania niewielkiej liczby stron, wykonywanie większej ilości kopii znacząco obciążają budżet naszych czytelników. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób najbardziej zainteresowanych tj. studentów oraz pracowników PW byłoby zakupienie skanera, który zostałby ustawiony w miejscu ogólnodostępnym z możliwością wykonywania bezpłatnych skanów. Taki skaner powinien posiadać m.in. funkcje zapisu plików w różnych formatach TIFF, PDF, JPEG oraz opcję zapisu na zewnętrznych nośnikach, lub wysłania na pocztę e-mail. Wnioskowany skaner stanowi ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnych kserokopiarek. Obsługa skanera wraz z zainstalowanym systemem jest intuicyjna. Podsumowując, zakup skanera dla Filii Biblioteki Głównej w Płocku zapewni:

  • nieodpłatne, nieograniczone tworzenie kopii cyfrowych
  • upowszechnienie dostępu do ograniczonej ilości papierowych egzemplarzy
  • odciążenie prywatnych budżetów studentów oraz pracowników PW, którzy dotychczas korzystali z odpłatnych kopii ksero
  • sprawniejsze przekazywanie zdigitalizowanych materiałów w gronie studentów oraz pracowników PW

 

PROJEKT nr 10

Wrzutnie biblioteczne do samodzielnego zwrotu książek

Opis ogólny
Projekt zakłada zakup 3 wrzutni bibliotecznych do samodzielnego zwrotu wypożyczonych książek. Proponowane lokalizacje: Gmach Główny PW, Gmach Stary Technologiczny WIP, Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku.

Opis szczegółowy
Biblioteka Główna PW wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników pragnie zapewnić możliwość zwrotu książek także poza godzinami pracy Biblioteki. Wrzutnia biblioteczna (inaczej trezor biblioteczny) to konstrukcja wolnostojąca służąca do samodzielnego zwrotu książek. Urządzenie posiada otwór na froncie z klapką zabezpieczającą, który umożliwia wsunięcie książek do środka. Ześlizg do książek o gładkiej powierzchni jest tak wyprofilowany, aby książki delikatnie się po nim zsuwały, trafiając do wnętrza wrzutni. Wewnątrz wrzutni znajduje się specjalny wózek z dnem zawieszonym na sprężynach, który opuszcza się w miarę zwiększania ilości książek oraz podnosi wraz z opróżnianiem jego zawartości. Na froncie wrzutni zostaną umieszczone napisy informujące o przeznaczeniu urządzenia oraz logo Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej. Proponowane lokalizacje:

  • Gmach Główny PW (parter, przed Wypożyczalnią Studencką),
  • Stary Gmach Technologiczny WIP (piętro II, przed Biblioteką terenu Południowego),
  • Filia Politechniki Warszawskiej w Płocku (parter, przed Wypożyczalnią)

Dla wygody oraz zapewnienia łatwego dostępu dla użytkowników wrzutnia zostanie zamontowana (jako urządzenie zewnętrzne) przed wejściem do biblioteki, dzięki czemu można zwracać książki również po zamknięciu biblioteki (w godzinach otwarcia budynków podanych powyżej lokalizacji). Wrzucone książki będą zdjęte z konta czytelnika tego samego dnia lub następnego dnia roboczego. Takie umiejscowienie z pewnością sprawi, że użytkownik zyska komfort oddania książek w dogodnym dla niego momencie. Montaż wrzutni bibliotecznych podniesie jakość obsługi użytkowników Biblioteki Głównej PW. Projekt kierowany jest do społeczności akademickiej korzystającej ze zbiorów Biblioteki Głównej PW.

 

PROJEKT nr 11

Zdrowa energia – zakup rowerów stacjonarnych do wytwarzania energii elektrycznej

Opis ogólny
Projekt zakłada zakup 3 rowerów stacjonarnych do wytwarzania energii elektrycznej na terenie Politechniki Warszawskiej, Filii w Płocku w Gmachu Głównym oraz w Gmachu Mechaniki.

Opis szczegółowy
Projekt zakłada oszczędność energii elektrycznej oraz popularyzowanie zdrowego trybu życia wśród społeczności akademickiej Politechniki Warszawskiej. Dodatkowo jest to ułatwienie kontaktu studentom, dzięki temu, że będą mogli na uczelni naładować swoje urządzenia, nie tylko telefony, gdyż urządzenie posiada gniazdko, pod które można podłączyć różnego typu urządzenia.