Nauka gospodarce, gospodarka nauce

Nauka gospodarce, gospodarka nauce

Cele i sposoby zbliżenia nauki i gospodarki dla uzyskania obopólnych korzyści była przedmiotem Konferencji Naukowej „Nauka gospodarce, gospodarka nauce”, która odbyła się w dniu 4 kwietnia 2014 roku na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku.

Pierwsza dekada XX wieku i okres do chwili obecnej, spowodował postęp cywilizacyjny naszego kraju w aspekcie rozbudowy infrastruktury (autostrady, infrastruktura komunalna, laboratoria itp.). Natomiast w najbliższych kilkunastu latach postęp cywilizacyjny musi opierać się o innowacje we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej. W sektorze gospodarki konkurencyjność podmiotów gospodarczych może mieć miejsce dzięki innowacjom a nie jak dotychczas poprzez eksploatacje siły roboczej. Do tego jest konieczne zbliżenie sektora gospodarki i sektora nauki, a znaczne wsparcie tego procesu jest możliwe dzięki zadysponowanym na ten cel dużym środkom finansowym z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Cele i sposoby zbliżenia nauki i gospodarki dla uzyskania obopólnych korzyści była przedmiotem Konferencji Naukowej „Nauka gospodarce, gospodarka nauce”, która odbyła się w dniu 4 kwietnia 2014 roku na Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku. W konferencji uczestniczyło ok. 170 osób, w głównej mierze przedstawicieli nauki i podmiotów gospodarczych.

Wprowadzający referat poparty prezentacja multimedialna wygłosił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W tym wystąpieniu ukazał przede wszystkim strategię Województwa Mazowieckiego w najbliższych latach ukierunkowaną na rozwój oparty o innowacje i wiedzę wraz z przedstawieniem sposobów finansowania. W podobnym duchu były wystąpienia Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Podczas konferencji wygłoszono 16 dalszych referatów poświęconych tej tematyce i zostaną one opublikowane w pokonferencyjnym wydawnictwie monograficznym. Bardzo ciekawe były wystąpienia przedstawicieli przemysłu: Dyrektora - Głównego Inżyniera PKN ORLEN S.A. Czesława Bugaja, Rafała Lewandowskiego z CNH Industrial Polska Sp. z o. o. oraz emerytowanej wieloletniej pracownicy koncernu Philips p. Izabelli Nowotny.

Program konferencji oraz tematy wszystkich wystąpień można znaleźć tutaj.

Podsumowując konferencję, Prorektor Politechniki Warszawskiej prof. zw. dr hab. inż. Janusz Zieliński podziękował wszystkim prelegentom, osobom prowadzącym sesje oraz Komitetowi Organizacyjnemu i jednocześnie uznał, że założone cele konferencji zostały zrealizowane.

Więcej informacji o konferencji dostępnych jest na jej stronie www.konferencja2014.pw.plock.pl

Zobacz też fotorelację z konferencji.