Ruszyła budowa skwerku!

Ruszyła budowa skwerku!

Gorące majowe popołudnie. Referat Administracji Architektoniczno-Budowlanej  Urzędu Miasta. W  kolejce, trzymając w rękach gruby plik dokumentów, czekają młodzi ludzie z logo Politechniki Warszawskiej na koszulkach. Co robią tam studenci, zamiast korzystać z majowego słońca i uczyć się do sesji? Odpowiedź jest zadziwiająca: zgłaszają zamiar wykonania robót budowlanych na placu przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej.

„Od lipca wchodzimy na tereny zielone Politechniki przy ul. Łukasiewicza. Będziemy budować Skwerek studencki” – tłumaczą podekscytowani. Inicjatywa jest związana z 50-leciem Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, które przypada na zbliżający się, nowy rok akademicki. Z tej okazji członkowie Koła Naukowego Budownictwa „Konstruktor” postanowili sprawić wyjątkowy prezent swojej uczelni i stworzyć przestrzeń specjalnie dla studentów. Skwerek studencki będzie służył rekreacji: znajdą na nim ławeczki, żeby zamiast na korytarzu, odpoczywać na świeżym powietrzu. Jedna z nich przykuwa uwagę fantazyjnym kształtem. „Umieszczona w centralnym miejscu Skweru ławka odwzorowuje logo Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku” – wyjaśnia Aleksandra Brzóska z „KNB Konstruktor”. „Przy okazji jubileuszu naszej uczelni pragniemy pokazać wszystkim jej wyjątkowy symbol”. 

Będzie to pierwszy obiekt tego typu na terenie PW w Płocku. Ale na tym nie kończy się jego wyjątkowość. Docelowo nad projektem mają szansę współpracować aż cztery płockie koła naukowe!

Oprócz funkcji użytkowej, Skwerek stanie się przestrzenią do badań dla Koła Naukowego Inżynierii Środowiska, które zbada wpływ odpadu z oczyszczalni ścieków na rozwój roślin ozdobnych. Istnieje możliwość rozbudowy obiektu i wzbogacenia go o dodatkowy element, jakim jest podświetlenie ławki-cyrkla zasilane solarnie. „Mamy już wstępną koncepcję tej instalacji, a do jej realizacji dojdzie, jeśli znajdzie się dodatkowy sponsor”, mówią członkowie „Konstruktora”. Wykonanie tego przedsięwzięcia mogłoby być zrealizowane w przyszłości przez Koło Naukowe Mechaników Rotor z naszej Filii, pod opieką specjalisty w dziedzinie fotowoltaiki z naszej uczelni. Wszystko zostanie udokumentowane przez Koło Naukowe Fotografii i Filmu. To niepowtarzalna okazja do integracji środowiska kół naukowych zrzeszonych w Studenckim Centrum Nauki.

Jednocześnie, celem projektu jest zacieśnianie współpracy między firmami budowlanymi i studentami. Dzięki temu przedsięwzięciu powstaje możliwość rozwoju młodych naukowców, ich kompetencji miękkich oraz poszerzenie wiedzy z zakresu budownictwa zdobytej podczas zajęć, a za razem ugruntowanie ich pozycji na rynku pracy. Do tej pory chęć współpracy wyraziło sześć organizacji. Każdy partner projektu zostanie uwieczniony na pamiątkowej tablicy, która znajdzie się na Skwerku. „Jesteśmy wdzięczni na dotychczasową współpracę i liczymy na jej kontynuację. Chcemy też w ten sposób zachęcić jak najszersze grono osób do działania na rzecz swojego środowiska. To po prostu się opłaca, ponieważ rozwijamy się prowadząc sami pasjonujący dla nas projekt. Wiatrem w żagle jest dla nas wsparcie wspaniałych specjalistów z naszej uczelni. Mamy dostęp do najlepszego źródła wiedzy, z tego zwyczajnie trzeba skorzystać!”, podsumowuje Brzóska.

Powstanie obiektu to znaczące wydarzenie, zarówno dla studentów, jak i Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Uroczyste otwarcie zaplanowano na 3 października, czyli dzień Inauguracji roku akademickiego 2016/17.

Wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia zapewnili JM Rektor Politechniki Warszawskiej, Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Centrum Ogrodnicze Rolmarket oraz Betoniarnia MiK Cekanowo.

Skwerek Dzień 1
Skwerek Dzień 2
Skwerek Dzień 3