Płoccy studenci w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Płoccy studenci w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych

Studenci z Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA (Jakub Wiktorowicz oraz Dominik Gawliński) wraz z uczniami L.O. im. Stanisława Małachowskiego wzięli udział w pracach naukowo-badawczych przy eksperymencie NA61 w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie. Zespół pod kierunkiem dr hab. Janusza Kempy od 23 do 27 września 2019 r. pracował przy eksperymencie NA61 z najwybitniejszymi fizykami z całego świata.

W największym laboratorium jądrowym na świecie dwóch studentów PW oraz dwoje uczniów Małachowianki było odpowiedzialnych za przygotowanie oryginalnych, nowych programów graficznych w wersji 2D i 3D. Posłużą one do analizy wyników doświadczalnych oddziaływań jądrowych jądro-jądro wysokich energii. Te badania to kolejny krok nauki, mający na celu poznanie własności plazmy gluonowo-kwarkowej oraz ciemnej materii. Możliwość bezpośredniej współpracy z CERN-em było ogromną szansą dla naszych studentów na poznanie najnowszych metod badawczych, pracę przy najnowocześniejszej aparaturze jaka istnieje na świecie oraz zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi.

cern1

Projekt jest realizowany dzięki środkom z grantu Rektora Politechniki Warszawskiej dla Koła Naukowego Informatyki Stosowanej ENIGMA. Wykonawcami grantu są studenci:

  • Przemysław Banasiak,
  • Dominik Piotrowski,
  • Jakub Wiktorowicz,
  • Bartłomiej Meller,
  • Michał Grzelak,
  • Dominik Gawliński.