Akademiki zapylaczy otwarte!

Akademiki zapylaczy otwarte!

Z okazji Światowego Dnia Pszczół obchodzonego 20 maja, pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku oraz studenci z Koła Naukowego Inżynierii Środowiska stworzyli hotele dla pszczół, które stanęły przy gmachu głównym Filii.

Zapylacze 20.05.2022_11

PGO Sp. z o.o. zaprosiła naszych studentów do budowy "Akademików dla zapylaczy", które powstały m.in. ze starych mebli, drewna, słomy, pędów roślin oraz elementów ceramicznych. W sąsiedztwie hoteli stanęły donice z roślinami miododajnymi, wykonane przez pracowników Spółki.

 

Zapylacze 20.05.2022_6

Uroczystemu otwarciu towarzyszyła prezentacja Pana Piotra Rzeszotarskiego dot. pszczół i miodów. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia otrzymali miodowe upominki od firmy Pasieki Rodziny Sadowskich.

Zapylacze 20.05.2022_10

Zapylacze pełnią nieocenioną rolę w ekosystemie, a zatem również nieocenioną rolę dla człowieka. Doceniła to Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanawiając dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Jest to okazja do uświadamiania znaczenia pszczół. Jest to o tyle istotne, że od kilkunastu lat obserwuje się problem masowego wymierania pszczół. Przyczyny zmniejszania się populacji tych niezwykle pożytecznych owadów są różne. Wśród nich wymienia się coraz większe zanieczyszczenie środowiska, grzyby, wirusy, pasożyty czy nieodpowiedzialną działalność człowieka. Konsekwencje postępowania tego problemu mogą być wkrótce odczuwalne dla nas wszystkich, zwłaszcza, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i większość dziko rosnących jest zapylana właśnie przez pszczoły.