PW uczniom szkół średnich

PW uczniom szkół średnich

Politechnika Warszawska Filia w Płocku przygotowała uczniom szkół średnich z Płocka i regionu zajęcia online, które mają na celu zwiększenie zainteresowania wśród młodzieży nauką przedmiotów ścisłych.

Zajęcia przeprowadzone były przez wykładowców z Zespołu Matematyki i Fizyki PW Filii w Płocku.

 

Sponsorem projektu jest PKN ORLEN S.A.

 

logo Orlen

 

MATEMATYKA

Czy uda nam się złamać kod liczb pierwszych i udowodnić hipotezy, dotyczące liczb pierwszych? Na  operacjach z wykorzystaniem dużych  liczb pierwszych opiera się jeden z systemów kryptograficznych. Dzięki liczbom pierwszym chronione są nasze dane osobowe, możemy bezpiecznie wykonywać operacje bankowe i zakupy w internecie.  Częstotliwość występowania liczb pierwszych  w zbiorze liczb naturalnych wydaje się całkowicie przypadkowa. Czy to możliwe, aby u samych fundamentów arytmetyki, czymś tak podstawowym rządził chaos?  Ta perspektywa budzi dyskomfort nawet w umyśle laika, a co dopiero u matematyków dostrzegających wszędzie jasne zależności i reguły.

Matematyka - Tajemnice liczb pierwszych

 

Tajemnice liczb pierwszych K. Matczak - prezentacja

 

FIZYKA

Prezentacja obejmuje wybrane zagadnienia z termodynamiki, mechaniki i elektrostatyki. Każdy pokaz został opatrzony komentarzem merytorycznym, w którym wyjaśniono prezentowane zjawisko i przypomniano właściwe wzory fizyczne. Na zakończenie przedstawiono przykładowy eksperyment (badanie zależności pojemności kondensatora płaskiego od odległości między okładkami). 

Fizyka - cz. I - Równanie Clapeyrona

 

 

Fizyka - cz. II - Prąd elektryczny

 

 

Fizyka - cz. III - Kondensator